Musí z domu ?

Téma pes a novorozeně je stále aktuální, hlavně tam, kde je pes v pravém slova smyslu členem rodiny, žije v bytě a účastní se veškerého dění. Valná většina psů přijme miminko dobře a veškeré jeho projevy nechává téměř bez povšimnutí, jakoby se jich nový člen rodiny ani netýkal.

Někteří psi však příchod miminka snášejí velmi těžce, protože se cítí být odstrčeni a přehlíženi. Nejhorší variantou pak jsou psi, ve kterých pláč a trhavé pohyby maličkého dítěte probouzejí loveckou vášeň. Takoví představují pro miminko opravdu smrtelné nebezpečí.

Rozhodně se vyplatí dlouho dopředu psa na novou situaci připravovat, aby radostná událost nebyla ničím pokažena. Příprava spočívá ve třech různých rovinách. Tou nejjednodušší je postupné přivykání psa na věci, které se budou v souvislosti s miminkem doma používat (vanička, postýlka, kočárek) a na nové čichové vjemy – plínky, dětské oblečení, dětská kosmetika. Psa obvykle nové předměty ani pachy v domácnosti příliš nevzruší a přijme je zcela samozřejmě.

Daleko náročnější je předem naučit psa, že se mu panička nebude moci věnovat celý den, že budou chvíle, kdy bude muset trpělivě čekat na místečku, až na něj přijde řada. To je záležitost, která se bohužel často podceňuje. Pes, který je celý život zvyklý být středem pozornosti, v noci spává s paničkou v posteli, přes den lehá na pohovce v obýváku nebo paničce u nohou, se těžko ze dne na den smíří s tím, že je najednou “pátým kolem u vozu”. Odstrkuje ho nejen panička, ale většinou celá rodina. Všichni mají plné ruce práce a plnou hlavu starostí o miminko. Pes se zcela přirozeně odmítá smířit s novou, pro něho značně nepříjemnou situací, a dělá všechno pro to, aby na sebe upozornil a získal zpátky paniččinu přízeň i veškeré výsady, které dosud považoval za samozřejmé. Tím si však obvykle vyslouží napomínání, tresty, vykazování ven z místnosti nebo dokonce z bytu. To jeho nejistotu ještě zvětší a jeho snaha vetřít se zpátky do přízně paničky a odstrčit všechny, kdo mu při tom překážejí, je stále úpornější.
Může to vyústit i v odstrkávání miminka nebo stavění se mezi miminko a paničku. Až v tomto okamžiku začnou mnohdy maminky brát situaci opravdu vážně a přicházejí se poradit, co dělat, aby pes nežárlil, a jak zajistit bezpečnost miminka. Ale náprava takovéhoto chování bývá těžká, protože pes si již spojuje přítomnost miminka s určitým příkořím a nepohodlím. V zájmu bezpečnosti miminka pak mnohdy nezbude nic jiného, než najít takovému psovi nového pána. Proto by se neměla podceňovat prevence. Pes musí mít svoje místečko, na které se kdykoli na povel odebere. Aby tam chodil rád, je třeba mu ukázat, jak je takové místečko atraktivní. Všechny dobrůtky ke kousání, jako uzené ouško, sušený hrtan, vitaminové tyčinky, dostane pejsek jen na místečku. Panička je zanese až tam a dá je pejskovi, až když se hezky posadí na svou deku. Opakuje při tom “tak jsi hodný – místečko”. Stejně tak odchodu na procházku předchází ustrojení psa do obojku právě na místečku – dokud tam klidně nesedí, panička jej přehlíží. Podobně se po příchodu z práce všichni vítají s pejskem nikoli hned v předsíni za dveřmi, ale jdou jej hledat na místečko, jinde jej jakoby nevidí, i když jim skáče až na hlavu. A jakmile sedí pes na místečku, všichni se radují a opakují “hodný pes, místečko”. Nikdo nesmí psa na místečku trestat, kárat ani jakkoli pošťuchovat a rušit, je to jeho oáza klidu a bezpečí. Prostor, kde má pes svoje místo, by měl přímo sousedit s místností, kde se bude odehrávat většina péče o miminko. Do dveřních rámů mezi oběma místnostmi se dá zasadit mřížová přepážka, tak aby pes viděl, co se vedle děje, aby s ním panička mohla komunikovat, ale aby byl od miminka bezpečně oddělen. Takovéto přepážky bývají poměrně drahé, šikovný kutil si poradí například tak, že do zakoupených levných dveří (dají se pořídit i za méně než 1000 korun) připevní jako část výplně plotové pletivo. Zase je samozřejmě nutné psa přivykat na občasné oddělení od paničky dlouho předem a zpočátku po malých chvilkách a nikdy jej nezavírat za dveřmi “za trest”, ale jako součást cvičení nebo hry. Psí místečko (koš, deku) je pak možné přestěhovat vždy tak, aby byl pes na dohled. Někteří autoři doporučují přivyknout psa na pobyt v kleci – samozřejmě převážně s otevřenými dvířky, která se zavřou v případě, že se maminka potřebuje věnovat miminku. Klec pak chrání dítě před psem a naopak i později, když se batole začne pohybovat po zemi a pes se stane oblíbeným předmětem jeho zkoumání a pokoušení.

Třetím důležitým předpokladem bezpečného soužití psa s miminkem je dobrá ovladatelnost psa. Při nejlepší vůli se stane, že maminka ve shonu nestačí nebo zapomene zavřít dveře či mříž oddělující psa od dítěte. Pak hrozí nebezpečí, že neukázněný pes poraní maličkého při vyskakování na paničku, která drží miminko v náručí, nebo když vyskočí například na pohovku, kde maminka dítě přebaluje nebo si s ním hraje. Takovouto potenciálně nebezpečnou situaci snadno vyřeší povel “lehni” nebo vykázání psa na místo. Ovšem povely je třeba nacvičit dlouho předem, formou hry a se spoustou maličkých pamlsků, aby vznikl na daný povel podmíněný reflex a pes zareagoval vždy ochotně a okamžitě. Mnoho kázně od psa vyžadují i procházky s kočárkem – není možné jednou rukou tlačit kočárek a druhou se přetahovat se psem. Psovi se musí stát samozřejmostí chůze u nohy, zase nejlépe dlouho před příchodem miminka.

Existují však psi, u kterých selhává i takto důkladná příprava a nad vším převažuje lovecká vášeň. Dokud miminko spí a nehýbá se, pes je v klidu. Ale stačí, aby zavrnělo, zaplakalo nebo se pohnulo, a pes se roztřese vzrušením, nervózně pobíhá, poštěkává a snaží se k maličkému dostat. Ani to nemusí hned znamenat, že by miminko přímo zakousl – naprostá většina psů vykazuje vůči lidem jako druhu tzv. tlumené kousání. To všichni známe, když psa vyprovokujeme k tvrdší hře. Zatímco do peška nebo provazu, o který se přetahujeme, se pes zakousne opravdu pevně, po naší ruce skočí stejně “zuřivě”, ale neskousne. Jenže spolehnout se na to nedá. Pokud je váš pes vášnivým lovcem veverek, holubů, kosů a dalších drobných živočichů a miminko v něm probouzí podobné reakce, není na co čekat. Takový pes bohužel opravdu musí z domu, protože představuje pro dítě příliš velké nebezpečí.

Na závěr ještě jednu důležitou zásadu: Ani ten nejhodnější pes by neměl zůstat s miminkem sám bez dozoru, ať doma, nebo na zahradě!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *