Máme doma štěňátko! Na co musíme myslet?

Příchod nového člena do rodiny je radostnou událostí . . . Přesto byste ale měli štěňátku po příchodu do nového domova dopřát klid a jistotu, aby se mohlo postupně seznamovat s novým prostředím.

Usměrněte rozradostněné děti z nového kamaráda a pokud možno návštěvy zvídavých příbuzných oddalte o několik dní později, kdy bude malé štěně již více přizpůsobené novým životním podmínkám.

Pes je sociální zvíře a uvedením do vašeho domova přijme lidi jako členy smečky s určitým postavením, ale on sám by měl stát na nižším společenském stupni, protože se vždy bude chovat a myslet jako pes.

Správná výživa

Během prvních několika dní byste měli štěně krmit stejnou potravou, jakou mělo dosud u původního majitele.

Krmení změňte až když štěně překoná počáteční vzrušení z nových životních podmínek.

Každý pes má osobité požadavky na výživu dané stářím, plemenem, aktivitou, prostředím i individuálními rozdíly ve využití krmiva. Psi nejsou praví masožravci a vyžadují živinově pestrou a bohatou stravu na bílkoviny pro stavbu těla a růst: glycidy jako zdroj energie, tuky pro energii a pěknou srst a zdravou kůži, vitaminy a minerální látky pro metabolismus, vlákninu pro zažívání a správnou peristaltiku střev, dostatek vody.

Dobře živený pes bude mít lesklou srst, dobře osvalené tělo na rovně utvářených kostech.

Krmiva pro psy

Dnes si můžete pro psa vybrat několik druhů výživy: starý osvědčený typ domácí, více náročné přípravy krmení nebo podávání průmyslově vyráběných krmiv. Každá z diet má své přednosti.

Domácí strava by se měla skládat z živočišné a rostlinné složky. Základem je kvalitní svalovina, lehce povařená – nepodávejte ji psovi syrovou. Maso smíchejte s přílohou jako těstoviny, rýže, ovesné vločky . . . Směs můžete obohatit syrovou nebo vařenou zeleninou, sýrem, tvarohem, vaječným žloutkem. Celé vejce podávejte pouze vařené, protože syrový bílek obsahuje látku snižující využití vitaminu B v těle.

Někteří psi nejsou schopni trávit laktózu (mléčný cukr), protože jim chybí příslušný enzym a po podání mléka trpí průjmy, proto mléko vyřadíme z krmné dávky. Mnohým psům také chutná ovoce.

Je vhodné krmení obohatit o vitaminové a minerální doplňky na doporučení veterinárního lékaře.

Loudění o pamlsek

Mnoho psů vede nudný život a strava je příjemné zpestření jejich života . . . Loudivé, žádoucí oči o pamlsek vedou většinou k překrmování a vzniku obezity a druhotně vzniku mnoha problémů zažívacích i zdravotních.

Jestliže má pes nadváhu, zajistěte mu více pohybu a zkrmujte menší dávky potravy nebo přistupte na nízkokalorickou dietu, kterou vám doporučí veterinář. Žebrání o potravu je pro některé jedince přímo vášní, jestliže podlehnete a budete žebrajícího psa odměňovat, toto chování v něm upevníte.

JOSEF TICHÁNEK, soukromý veterinární lékař z Jindřichova Hradce
Listy Jindřichohradecka – 30.10.2004

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *