Mám oblékat, či neoblékat našeho čtyřnohého miláčka?

VY JSTE SE PTALI – MY ODPOVÍDÁME

Přichází zima, a tak se již vyrojila spousta pejsků v oblečcích. Syn o nich mluví jako o zchoulostivělých prevítech, kdežto manželka by proti oblečku nic nenamítala. Já jsem tak ve dvojím ohni a nevím, na čí stranu se přiklonit. Je vhodné a nutné čtyřnohé miláčky oblékat? Vladimír H. České Budějovice

Odpověď je jednoduchá, když si uvědomíme, že suchá srst chrání psa i ostatní zvířata proti chladu dostatečně sama o sobě. Ale pozor – jakmile vlhko, déšť nebo sníh naruší tepelnou izolaci povrchu těla, může pes prochladnout poměrně snadno. Jejich majitelé by je proto měli chránit před deštěm a vlhkem mnohem pečlivěji než před zimou. Když je sucho, jsou psi většinou před zimou chráněni srstí dostatečně.

Výjimky potvrzují pravidlo

Ve všem ale existují výjimky potvrzující pravidlo. Některé otužilé rasy psů se mohou pohybovat venku bez oblečení celý rok bez ohledu na to, zda prší nebo chumelí. Jde především o plemena psů služebních a severských, ale najdou se i čtyřnozí jedinci, které páníček soustavně a cílevědomě otužuje. V každém případě je ale nutné, aby psi pobývající za každého počasí venku ve dne i v noci, měli pro odpočinek a spánek dobře zateplenou boudu. Po zkušenostech doporučuji, aby bouda měla vchod s předsíňkou a před ní byl závěs chránící pronikání studeného vzduchu. Není to žádný luxus, ale potřebné opatření proti vlhkosti a chladu. Setkal jsem se však s německým ovčákem, který měl k dispozici jako úkryt před nepohodou účelně postavenou boudu, ale on nejraději – a to v drsných šumavských podmínkách – spával pod vrstvou sněhu jako pod peřinou. A byl zdravý jako řípa.

Raději obleček než ordinace

Nejednou ale není psí obleček recese, módní výstřelek – je to nutnost. Mám na mysli vyšlechtěné rasy pejsků, kteří jsou zvyklí být v místnosti u ústředního topení, ležet si na kožešině a třeba i pod dekou. Nevím, nevím, zda by bez hřejivého svetříčku přečkali bez újmy hodinu či dvě v mrazivém počasí. Copak by tomu řeklo jejich křehoučké zdravíčko? Za mokrého počasí mohou nastydnout, a pak nezbývá nic jiného než mazlíčka vzít na vyšetření do veterinární ordinace. A to stojí nejednou víc než pořízení oblečku. Proto si myslím, že takoví pejsci by měli mít při vycházkách do nepohody vhodný obleček. Ale pořiďte mu takový, který jej bude skutečně chránit před nepohodou a nebude jen na parádu. Vhodný může být například kabátek ušitý ze šusťákoviny. A když na upínání použijeme suchý zip, pak jde o praktickou a účelnou věc, kterou bude psík rád nosit a bude mu dobře sloužit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *