Lojzík odešel do psího nebe

Osek – Úsměv na tvářích dětí už nevyvolá. Zlatý retvívr Lojza, nestor asistenčních a canisterapeutických psů ze střediska Pomocných tlapek v Oseku, totiž včera uhynul.

Lidem pomáhal jedenáct let. Se svými páníčky, manžely Olgou a Jiřím Tomášů, objížděl dětské domovy, školky, ale i domovy důchodců.

“Byl to profík, naše jistota. Vždy byl ochotný otevřít dveře, sundat ponožky nebo podat věci ze země. A vždy to dělal s nezapomenutelnou grimasou,” vzpomíná paní Olga.

S výcvikem asistenčních a canisterapeutických psů začali Tomášů před šesti lety. “Právě na Lojzovi jsme se všechno naučili, byl první,” vysvětluje.

S Lojzou pravidelně navštěvovala rehabilatační oddělení v Berouně. “Při první návštěvě nám tamní ředitel řekl, že můžeme jezdit, když se bude alespoň jedno dítě usmívat. Lojzík věděl, koho si vybrat. Když se tehdy Marek zasmál, měli jsme vyhráno.”

Právě v Berouně byl Lojza pracovat ještě před čtrnácti dny. “Když jsme odcházeli, běhal pořád chodbou z jedné místnosti do druhé, jako by se se všemi loučil. Sestřičky se mu smály, že se mu nějak nechce domů. Budou ho hledat, ještě nevědí, že už nepřijede,” dodala smutně Olga Tomášů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *