Lojza a Dino navštívili děti z Masaryčky

Rokycany – Jedenáctiletý Lojzík a rok a čtvrt starý Dino se přišli pochlubit svými dovednostmi prvňákům do školní družiny z Masaryčky. Zlatý retrívr a černý labrador jsou totiž “učni” střediska Pomocných tlapek v Oseku. Neobvyklá návštěva udělala dětem obrovskou radost.

“Umí otevřít okno?” – “Donese pití?” – “Uměl by mě přikrýt dekou, když si jdu večer lehnout?”

zasypaly dotazy Olgu Tomášů, která se výcviku asistenčních a slepeckých psů věnuje už roky. Dino školáky přesvědčil, že otevřít dveře, zásuvku, ledničku nebo skříňku pomocí přivázané šňůrky je pro něj hračkou. Dokonce zvládne i podat televizní ovladač, mobilní telefon, láhev s pitím, tužku, papírové kapesníčky nebo krabičku z lednice.

“V současné době cvičíme u nás šest asistenčních psů, dva ve Starém Plzenci a šest slepeckých, z toho jednoho v Praze. Musí se umět pohybovat i ve velkém městě,” řekla dětem paní Olga. Vysvětlila jim také, že každý chlupáč je vychováván pro určitého nemocného člověka. Například Dino, který je ve speciálním výcviku pouze tři měsíce, se učí zvedat spadlou ruku zpátky na vozík. Pochlubil se, že už mu to jde docela dobře.

Paní Olga přiblížila dětem i další pojem, a to canisterapii. Zkušený retrívr Lojza jim pak názorně předvedl, jak jeho “léčení” vypadá v praxi. Lehl si na bok a spokojeným vrtěním ocasu dával najevo, že je připraven a čeká na “pacienta”. Odvážný Jirka Schäfer předvedl tzv. polohování. Nejprve pod koleny, při němž se přenosem energie zlepšuje prokrvení dolních končetin. Pak se k chlupáči přitiskl zády, aby se mohla prohřát páteř, a když se otočil bříškem, přenesla se energie do celého těla. Soňa Kozlerová si vyzkoušela, jaké to je, když Lojza “dobývá” piškot ze sevřené pěsti. “Pes tak masíruje prsty a usnadňuje následné cvičení s rehabilitační sestrou. Podobně se uvolňuje trávicí a vyměšovací ústrojí. Piškoty se položí nemocnému na žaludek nebo břicho a pejsek ústrojí při sbírání pamlsku masíruje,” vysvětlila paní Olga.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *