Letní nástrahy…

Léto je za dveřmi a jak jej již nedočkavě očekáváme, pro většinu majitelů psů ale i koček, přináší s sebou také spoustu problémů, které se každoročně stále dokola opakují. I přes to, že se jedná o zdánlivě opakující se záležitosti, mnoho majitelů dělá stále stejné chyby a proto jsme se rozhodli na některé z těchto problémů upozornit a třeba se jich vyvarujete. Ušetříte si tak nejen čas strávený v čekárně veterinárního lékaře, nějaké ty starosti a předejdete případným problémům…

Blechy a klíšťata

Zvýšený výskyt zevních parazitů je typický s příchodem teplých dnů. I přes to, že jsou blechy svou přítomností problémem celoročním, v průběhu teplých a vlhkých letních dnů se jejich vývojový cyklus přece jen značně urychluje. Navíc, co si budeme namlouvat, více se se svými psíky vydáváme do přírody, kočky se začínají mrouskat a scházet na nočních námluvách, prostě všechno s prvními slunečními paprsky ožívá.Blechy buď v kožichu psa najdeme, jak lezou a skáčí, nebo je poznáme podle přítomnosti blešího trusu v srsti, což je častější. Bleší trus jsou pouze drobná tmavá zrníčka (menší než maková zrnka), která jsou všude v kožichu zvířete. Nejste-li si jistí přítomností blech, stačí si udělat jednoduchý test. Pročešte zvířeti hřebenem srst a vše, co vám zůstane na hřebenu, položte na bílý ubrousek (buničinu, papír…) a mírně navlhčete. Vytvoří-li se kolem drobných zrnek červené skvrnky, je to jasný důkaz že se jedná o bleší trus (trus obsahuje krev zvířete).

Druhou hrozbou, a také snadněji odhalitelnou, jsou klíšťata. Ta se začínají hemžit také s prvními teplými dny a ohrožují naše psíky a kočičky až do podzimu, kdy zase jejich výskyt pomalu ustupuje. Klíště tedy pozná každý, ale ne každý si je přesně jistý, jak jej odstranit. Jak správně a rychle tedy odstranit přisáté klíště? Úplně jednoduše. Není nutné jej dusit olejem či krémem… živé klíště chytíme za tělo pinzetou, lépe speciální pinzetou, která zároveň klíště sevře tak, že nám nevyklouzne a začnete s ní otáčet, dle libosti napravo či nalevo. Klíště nemá na sosáčku závit, takže ho nelze otáčením ani zašroubovat ani vyšroubovat. Pouze se uvolní jeho zákus. Jen za něj netahejte, a po dvou či třech otočeních samo odpadne a zůstane v pinzetě. Toto místo vydesinfikujte jódem, který je k dostání v každé lékárně a “léčba” je hotová.

Třetí nejčastější hrozbou letních dnů jsou svilušky. Svilušky jsou velice drobní parazité, jako zrnka, jasně oranžové barvy. Objevit u psů je můžete nejčastěji kolem očí, mezi nohama, mezi prsty či na špičkách uší. Psi si je nejčastěji přinesou z volné přírody, především z okolí ovocných stromů. Svilušky dráždí kůži a pes si postižená místa intenzivně líže, kouše a škrábe.V dnešní době je k dostání celá řada přípravků od různých firem, které pomáhají před zevními parazity chránit. Takových přípravků je několik forem a druhů, z nichž si každý chovatel určitě vybere ten nejvhodnější. Na trhu jsou antiparazitární obojky, sprejové postřiky a tzv. spotony, mezi chovateli známé jako “pipety” či “kapičky do kožichu”.

Každý preparát má své pro i proti a každý majitel si dříve nebo později, za pomoci veterinárního lékaře, vybere ten nejvhodnější. Existují preparáty, které jsou určeny např. pouze proti blechám, některé navíc krom blech a klíšťat odpuzují i komáry… Pro letní období je důležité, aby zvolený výrobek účinkoval na blechy a klíšťata současně. Různé formy aplikace jsou také důležité, protože někomu vyhovují antiparazitární obojky, ale jiní psi je neustále ztrácejí… Někteří psi neustále lezou do vody a nastříkané ochranné preparáty ze sebe smývají, apod.Také si musíte uvědomit, že neexistuje na trhu takový přípravek, který by byl stoprocentní a který by byl stoprocentně oblíben. U každé značky dochází po aplikaci sem tam k nálezu přisátého klíštěte, řidčeji pochodující blechy. Preparát vám nezaručí stoprocentní ochranu, ale výrazně výskyt parazitů minimalizuje. Takže se běžně stává, že si z procházky váš pejsek nepřinese dvacet klíšťat, ale jen jedno. Minimální výskyt parazitů na ošetřeném zvířeti není vůbec důkazem špatného účinku preparátu, ale je také v návaznosti na mnoho faktorů.

Antiparazitika, jakákoliv, je rozhodně dobré nasadit hned na jaře jako prevenci a v období léta je pravidelně obnovovat a ne čekat, až když jsou pes či kočka obsypáni klíšťaty nebo mají plný kožich blech…

Problémy s kůží

Léto je pro výskyt kožních onemocnění také velmi příznivou dobou. Pomineme-li obtíže se zablešením a následné alergie na bleší kousnutí, problémy s kůží se velmi často vyskytují s letním koupáním ve volné přírodě.Většina psů miluje plavání, skákání do vody, aportování nebo se jen snaží ve vodě zchladit. I přes to, že je koupání pro psa úžasná zábava, z hlediska veterinárního se obecně nedá doporučit. Jen málokde narazíte na průzračná, čistá jezera. Převážně se jedná o vodu plnou řas, sinic a baktérií. A právě všechny tyto “nasbírané” nečistoty zůstávají zaschlé a bez další důkladné hygieny v kožichu. Nečistoty a organické části mohou kůži psa alergizovat a výrazně podráždit. I v horku je srst psa určitou izolační vrstvou, která zvíře chrání před vedrem. Ovšem za předpokladu, že je vzdušná, načechraná a čistá. Jakmile se srst namočí, dojde sice k jednorázovému okamžitému schlazení organismu, ale za pár minut se “výhody” ztratí. Promočená srst ztrácí izolační vlastnosti a jestliže si po koupeli ještě psík lehne na sluníčko a vyhřívá se, dochází k zapaření. Kůže pod srstí se ve vlhku přehřeje, je-li navíc infikována mikroorganismy z vody a znečištěna, vzniká velmi rychle akutní hnisavý zánět kůže označovaný jako “hot spot”, čili horké místo. Proces je velmi svědivý, psíci se intenzivně olizují a drbou. Nejpostiženější místa na těle bývají boky, krk, líce a kořen ocasu. V takovém případě je návštěva v ordinaci veterinárního lékaře nutná. Těmito problémy trpí převážně velká dlouhosrstá plemena, která milují plavání. To samozřejmě nemusíte vašemu pejskovi odepřít, ale je důležité alespoň po takovém koupání zvíře večer osprchovat čistou vodou a psy, kteří se takovým plaveckým hrátkám oddávají často, je lepší v určitém časovém intervalu vykoupat v kvalitním veterinární či desinfekčním šamponu, který kůži zklidní.

Osiny

Osiny jsou obaly zralých semen lučních trav, které dovedou v létě potrápit mnoho majitelů psů. Je ostrá jako jehla a jednoduše pronikne přes kůži do těla. Nejčastější místo je kůže mezi prsty na tlapkách, ale v zásadě se osina může dostat i do jakéhokoliv tělního otvoru – konečníku, močové trubice (penisu) u psa či do pochvy feny nebo do uší. Osina mezi prsty není zprvu vůbec viditelná a ani zvíře nejeví žádné známky bolesti při zapíchnutí jejího ostrého hrotu. Po několika dnech se však místo zanítí a hnisavé místo si pes intenzivně líže či vykusuje. Zanícená rána může prasknout a osina vypadne, většinou ale ve tkáni zůstane a postupně se posouvá dále do hloubky. Jestliže si takovéto rány nevšimnete nebo situaci podceníte, může osina při neustálém pohybu nohy procestovat i desítky centimetrů od původního místa vpichu.Objevíte-li u svého psa v létě na kůži mezi prsty rozlízané či zanícené místo, jedná se na 90% o osinu. Návštěva v ordinaci je v tomto případě nezbytná.

Vnikne-li osina psovi do ucha, je příčina snadněji odhalena. Přítomnost osiny v uchu je provázena náhlou změnou chování. Pes po příchodu z vycházky intenzivně třepe hlavou a tlapkou si drbe ucho… Setkáte-li se během léta (květen až říjen) s takovýmto chováním, nesnažte se řešit situaci tím, že psovi budete jakkoliv ucho čistit. V případě přítomnosti osiny ji zatlačíte ještě hlouběji a perforujete bubínek. Je lepší vyhledat odbornou pomoc, kde není vyjmutí čerstvé osiny z ucha nic složitého. Zůstane-li osina v uchu několik dní, vznikne zde zánět, který může osinu skrýt a při běžné prohlídce si jí ani veterinární lékař nemusí všimnout.

Přehřátí a tepelný stres

Na téma přehřátí psa v autě během letních dnů již bylo napsáno a řečeno spousta slov. Díky tomu si již většina majitelů uvědomuje nebezpečí, které na zvíře čeká, pokud jej nechá v létě ve voze, třeba jen na nepatrnou chvilku. A že není zrovna nejlepší jezdit se psem na dlouhé cesty přes den, pakliže nemáme v autě klimatizaci, to je také již x-krát napsaná rada a myslím, že každému jasná.

Málokdo si ale také uvědomí, že přehřátí organismu a tepelný stres, který může končit i smrtí psa, zažívá zvíře v létě při každém venčení. A to především ve městech a převážně malá plemena psů. V létě, kdy je beton, asfalt či dlažba rozpálená na desítky °C, zvíře se ve výšce 20-30 cm nad zemí pohybuje de facto jako v sauně. Proto je lepší, máte-li malého či pomalu se pohybujícího starého psa, vezměte ho, je-li to možné, cestou přes chodníky do náručí nebo volte cestu ve stínu, přes trávníky, než dorazíte do parku, kde se bude pes pohybovat převážně na trávníku.

V případě, že přece jen dojde k přehřátí psa, což se projeví neochotou k pohybu, zrychleným dechem, sliněním, výrazným tlukotem srdce, v těžších případech neschopností pohybu, průjmem, zvracením a teplotou přes 40°C, je nutné psa urgentně ochladit. Pokud možno nedoporučuji koupele ve vodě, z hlediska déletrvající účinnosti zchlazení je to nevhodné. Nejvhodnější je zabalit psa do mokrých ručníků, zapnout na něj, je-li to možné, stolní ventilátor, a nejlépe je začít zvíře chladit čímkoliv mraženým. Dále je potřeba psa převést urychleně na prohlídku k veterináři, který následně stanoví způsob léčby.Podobný problém se týká také velkých psů, nejen těch nejmenších. Venčení psi u kola, na chodnících či silnici si během na rozžhaveném povrchu doslova spálí polštářky tlapek. Pro zvíře je to velmi bolestivé a stav si zhoršuje lízáním postižených míst.

Tak tedy příjemné léto bez nástrah a nemocí.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *