Lepší než psa opustit je vzít ho na cesty

Ostrava/ Praha Při rozhodování o tom, zda čtyřnohého přítele rodiny vzít na cesty, by podle Viktora Dostála, autora knihy Přirozená komunikace a život se psy, lidé neměli brát v potaz vzdálenost.

” I psa můžeme totiž naučit cestovat například v autě. Nejdřív je třeba nechávat auto otevřené při parkování, pak si do něj pán sedá se psem. Když si na to pejsek zvykne, mohou se dveře zavřít. Postupně pak je možné psa zvykat popojížděním třeba o pár set metrů. Každý pes je jiný, takže délka učení se nedá přesně odhadnout. Některá štěňata se ale chovají, jako by se v autě narodila, jiná naopak znervózní. To nový majitel pozná už ve chvíli, kdy si pejska veze domů,” popsal odborník postup, jakým se psi učí nepanikařit.

V případě, že pes má při jízdě problém se žaludkem, je podle Dostála pro něj nejlepším místem pro jízdu prostor pod nohama spolujezdce. I psům totiž někdy vadí míhající se krajina za oknem, je proto vhodnější, když ji nevidí. Podle předpisů musejí psi cestovat v uzavřených prostorech, pro jejich psychiku je ale podle Viktora Dostála někdy lepší riskovat debatu s policisty. Možné je pořídit pro psího spolucestujícího před cestou u veterináře sedativa, i to by ale majitelé měli vždy zvážit. Důležité je také před jízdou psa nekrmit.

Mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben připomíná, že jakékoli cesty se zvířaty by měli turisté podnikat za chladu ráno, popřípadě navečer. ” Vždy je třeba mít s sebou vodu, oblíbenou hračku a deku, pokud jsou vedra, tak je vhodné chladit například hřbet či tlapky mokrým hadrem. Psa za jízdy nenecháme vyhlížet z okna, hrozí mu totiž například zánět spojivek. Cestu je vhodné přerušovat a nechat psa proběhnout, napít se a vyvenčit. Hlavní je často zastavovat, venčit a dávat psovi pít,” vysvětluje Duben.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *