Kubíkovi náruč fenky Áji pomáhá

Stanovice – Šestiletý Kubík se tulí k fence kolie Áje. Svýma neohrabanýma ručkama hladí její hebký kožíšek. Evidentně se mu to líbí. Kubík je kvůli dětské obrně prakticky nepohyblivý, a do hipoterapeutického centra Pá – Ja ve Stanovicích už dojíždí druhým rokem. Kromě hipoterapie, tedy léčby jízdou na koni, zde odborníci poskytují i canisterapii, tedy činnost, kde v roli terapeutů vystupují psi.

“Pes má vyšší teplotu. Zahřívá tělo pacienta, čímž uvolňuje křeče. Canisterapie trvá až dvacet minut, její nevýhodou je to, že uvolnění svalů poměrně rychle opadne,” vysvětlila pojem canisterapie Pavlína Pokorná, která se této činnosti ve Stanovicích věnuje. Pes musí být velice trpělivý, protože jej často děti tahají za chlupy či uši.

“Záleží na povaze psa. V osmnácti měsících svého života skládá zkoušky, které prověří právě jeho trpělivost. Získaný certifikát pak musí každoročně obhájit,” doplňuje Pokorná.

Po absolvování canisterapie pokládá Kubíka jeho matka na poníka. Ten potom s dítětem na zádech šlape krajinou.

“Tomu se říká hiporehabilitace. Kromě toho můžeme poskytnout takzvané pedagogicko – psychologické ježdění, které pomáhá mentálně postiženým klientům, dětem s poruchami chování a psychiatrickým pacientům. Kromě toho se dvě dívky u nás aktivně věnují parasportu,” vysvětluje Hana Uhlířová – Šafrová, jednatelka občanského sdružení Pá – Ja pro hipoterapii.

“Kubíkovi to moc pomáhá. Chodíme sem už dva roky, a za tu dobu jsou na něm vidět výrazné pokroky. Jeho svaly jsou daleko pevnější, je pohyblivější… Nejvíce reaguje na koníky. Ty skutečně miluje,” chválí práci hipocentra Kubíkova matka.

“Kubík patří k zázračným dětem. Na terapii si zvykl prakticky okamžitě. Někdy trvá odbourání strachu ze zvířat u našich klientů, kterých máme na 150, i více než rok,” komentuje Kubíkův případ jednatelka občanského sdružení. Věk klientů je prakticky neomezený.

“Nejmladšímu je sedm měsíců. To je věk, ve kterém už mohou děti z terapie mít nějaký užitek. Do našeho centra ale docházejí i dospělí lidé, kterým pomáháme například při problémech se skoliózou,” dodává Hana Uhlířová -Šafrová.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *