Kolikrát denně a čím krmit štěně

Předpokládám, že když jste si přinesli domů štěňátko, tak jste byli od chovatele vybaveni nejen radami, jak a čím tohoto malého a roztomilého tvorečka krmit, ale věnoval vám i trochu krmiva, na které bylo štěně zvyklé.

Každé mládě reaguje totiž na nové prostředí jiným způsobem. Proto bychom měli jeho zvyky a chutě měnit jen v krajním případě. Lepší však je, neměnit je vůbec.

Pes není jen masožravec

Každé štěně má v různém stadiu vývoje rozdílné požadavky na výživu. Většina lidí se snaží svému psíčkovi nabídnout co nejlepší pokrmy. Zatímco jejich zvířecí mámy věděly pudově, co jejich maličkým prospěje nejvíce, a co by jim mohlo uškodit, lidem tento instinkt chybí. Proto se snažíme nabízet čtyřnohým mláďatům všechno nejlepší ale z lidského pohledu.

A ten často vede k tomu, že svému mazlíčkovi prokazujeme medvědí službu. Přetrvává totiž názor, že pes je pouze masožravec. Ale to je velký omyl!

Základ krmné dávky sice tvoří potrava živočišného původu, jako jsou kousky a mleté maso, vnitřnosti, mléčné výrobky, vařená vejce, rybí maso bez kostí, ale štěňata potřebují celou třetinu objemu potravy ve formě rostlinné – především kvůli trávení.

Proto musíme k masu přidávat zeleninu, ovesné vločky, rýži, která je obzvlášť vhodná, sójové vločky nebo tofu. Štěňata mají v oblibě také kousky ovoce, mrkev, těstoviny a další.

Nesmíme však zapomenout ani na pitnou vodu! Některá hotová jídla pro štěňata ji sice obsahují, ale psí mládě jí potřebuje mnohem víc. Proto má mít denně stálý dostatek pitné vody ve své misce. Splnění tohoto požadavku je důležitější v případě, že mláďata dostávají suchou nebo polosuchou konzervovanou stravu.

První rok je rozhodující

Důležité je také vypořádat se s četností krmení štěňat – viz tabulka Důležité pravidlo.

Zároveň bych chtěl upozornit na dlouholetou praxí získanou zkušenost – první rok života štěněte je obdobím, v němž malý tvor prožívá nejbouřlivější vývoj tělesný, pohlavní, ale také v rozvoji psychiky, návyků i zlozvyků. Pozor tedy i na kázeň při dodržování vyživovacích zvyklostí.

Během výchovy našeho čtyřnohého mazlíčka, kterým štěně určitě je, musíme být, ať se mu to líbí nebo ne, vůči němu nesmlouvaví i v krmení. Štěně musí žrát to, co mu předložíme. Od malička mu musíme dát najevo, kdo je pánem domu, tedy vůdcem smečky, kterým v jeho očích je celá rodina.

Důležité pravidlo

  • štěně ve stáří dva až tři měsíce krmíme pětkrát denně
  • od tří do pěti měsíců čtyřikrát denně
  • od pěti do devíti měsíců třikrát denně
  • nad devět měsíců nejlépe dvakrát denně, a to i po jednom roce života

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *