Kde psí tlapky pomáhají

Karlovy Vary – Jednou za čtrnáct dní mají postižené děti ze třídy Základní školy speciální ve Svahové ulici zvláštní návštěvu. Do třídy totiž vtrhne jako velká voda psí smečka, což je pro děti jasným znamením, že začíná hodina canis (psí) terapie.

“Ve třídě máme sedm chlapců ve věku 8 až 18 let. Mají kombinovaná mentální postižení. Máme tady děti s Downovým syndromem, autistu i nevidomého,” uvedla Ivana Harzerová, učitelka postižených chlapců. Hodiny canis terapie pořádá ve spolupráci s nejdeckými chovatelkami Pavlínou Pokornou a Janou Ivanovou už od září.

“První reakce dětí na přítomnost psů ve třídě byla velice spontánní. Někteří chlapci sice měli zpočátku obavy, ale ty velice rychle vzaly za své,” přiblížila počátky terapie Harzerová.

“Speciální škola ve Svahové ulici je prakticky jedinou školou, do které chodíme. Pak ještě pravidelně navštěvujeme chodovský stacionář,” řekla Pavlína Pokorná, která za dětmi chodí se dvěma psími slečnami: kólií Ájou a belgickou ovčačkou Bínou. Trojlístek psích terapeutů doplňuje fenka reachbacka Barka. Toto plemeno je sice lovecké, ale s dětmi si fenka báječně rozumí.

“Je to dané povahou toho kterého psa. U reachbacků není lovecký pud tak hluboko zakořeněný. Viděla jsem dokonce toto plemeno jako slepeckého psa,” podotkla Jana Ivanová.

A děti? Ty si hodiny se psy doslova užívají. Třeba patnáctiletý Kubík postižený Downovým syndromem.

“Psů se nebojím,” odpovědel rezolutně na náš dotaz. A jeho největší miláček?

“Ája,” řekl bez váhání.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *