I u psů je obezita rizikem

Lovosice – Stejně jako lidé, také psi mohou trpět obezitou. Zatímco lidé si často za svou nadváhu mohou sami, obézní pes je vizitkou chovatele. Ukazuje na nesprávnou péči o pejskovo zdraví.

Stejně jako u lidí, také u psů platí, alespoň co se stravy týká, že méně bývá více. Pohybu však pejsek nikdy nemá nadbytek. “Překrmování, nevhodné složení krmné dávky a nedostatek pohybu bývápříčinou toho, že nadbytečný tuk se hromadí v organismu, zejména v podkoží, ve svalovině i kolem vnitřních orgánů,” říká třebenický veterinář Marek Káninský.

Překrmování může být dvojí. Buďto krmíme více než dvakrát denně (hovoříme o dospělých psech), nebo krmná dávka není v souladu s fyzickým vytížením psa. Svou roli hraje i její nevhodné složení. Obvykle se tak stává při nadměrném množství příjmu sacharidů. Psi dostávají pamlsky, cukroví, piškoty a řadu dalších dobrot, které jim sice chutnají, ale v žádném případě neprospívají. Spojí-li se nadměrné podávání sladkostí s nadměrnou nebo nevyváženou krmnou dávkou, je výsledek nasnadě. Přetloustlé psy pak čeká řada potíží a jejich paničky někdy i nemalé výdaje.

Základem dobré psí kondice je prevence, tedy správná výživa. Krmná dávka musí být vyvážená a odpovídat pracovnímu vytížení psa. Mělo by se rovněž přihlížet, kdy je pes “ve službě” a kdy odpočívá. Není vhodné krmit psa před namáhavým pracovním výkonem. Zde je třeba mít na paměti, že pes prospí až šestnáct hodin denně, nikoliv však nepřetržitě. Zbývajících osm hodin je připraven odvést maximum práce. Pokud ji nemá, nutně vyžaduje pohyb.

Psy zpravidla krmíme dvakrát denně. Starší, kolem dvanácti let, by měli potravu dostávat častěji, ale v menších dávkách, měla by mít také nižší podíl tuku. “V dnešní době je široký výběr granulovaných krmiv. Kvalitní granulovaná krmiva jsou sice poněkud dražší, ale zaručí vyváženost stravy, dostatek vitamínů a minerálních látek. Při dodržení krmných návodů je prakticky zaručen požadovaný efekt. Lze si také vybrat typ krmiva podle pracovního vytížení psa, stáří a podobně, ” radí veterinář.

Absolutně nevhodné je kombinovat granulovaná krmiva s kuchyňskými zbytky. Ty samy o sobě psovi vůbec nepatří, protože obsahují vysoké množství koření či soli a v kombinaci s granulemi jejich vyváženost zcela naruší. Dostává-li pes čerstvou domácí stravu, nesmí se krmit pouze masem. Přestože pes je masožravec, je pro něho důležitá i rostlinná složka potravy. K porci masa musí dostat i zeleninu, část některých obilovin, rýži, neboť pes potřebuje k fyziologickému trávení také vitamíny, minerální látky a stopové prvky. Není vhodné dávat psům brambory v jakékoliv úpravě, neboť ty jsou pro jeho organismus nestravitelné a mohou mu způsobit i zažívací potíže.

“Dojde-li už k nadváze, při jejím snižování je třeba dodržet několik zásad. Prvním předpokladem úspěchu je omezení přijímaného množství potravy. V žádném případě nesmí dostat sladkosti. Ty navíc neprospívají ani zubům a dásním. Důležitá je důslednost. V žádném případě se od svých miláčků nesmírné nechat zviklat smutnýma očima a žadoněním,” vysvětluje Marek Káninský.

Spolu s redukční dietou zajistíme pejskovi dostatečný pohyb. Začneme s kratšími vycházkami, postupně pohybovou zátěž zvyšujeme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *