Homeopatie i pro psy

První fáze březosti

Zpravidla trvá doba březosti fen 60 až 65 dnů, u menších plemen je to o několik dní méně. Běžná péče o březí fenku spočívá ve správné výživě, a to ve smyslu jak kvality, tak i množství a pestrosti krmení. V prvních dnech březosti nesmí být fena překrmována, protože tuková tkáň v těle znamená později během porodu zvýšené riziko možných obtíží, a strava může být spíše “vylepšována” vitamíny v přirozené podobě nebo vhodnými výživovými doplňky. Až v posledních dvaceti dnech lze krmné dávky zvýšit.

Mírně nadstandardní péči zasluhují starší fenky, feny, jejichž štěňata z předcházejícího vrhu byla slabá a ony samy trpěly průjmy, zácpami nebo jinými obtížemi, anebo fenky, kterým chce chovatel prostě jen přilepšit v zájmu jejich i očekávaných štěňat.

Už dva týdny po krytí lze nasadit tzv. eugenickou kúru (eugenika – nauka o zlepšování dědičného základu a vývoje). Ta spočívá v podání jednotlivé dávky prostředu Sulfur D200 za účelem co nejlepšího vývoje plodů v těle matky i toho, aby byla fena v době porodu v maximálně dobré kondici. Tak vysoká potence se musí podat mezi dvěma krmeními přímo do tlamy zvířete, případně rozpuštěná ve vodě; nesmí se podávat smíchaná s potravou.

Před porodem

Týden před plánovaným porodem se podává fenám druhá dávka Sulfuru D200, mimo to se nesmí zapomenout na odčervení podle pokynů zvěrolékaře.

K usnadnění vlastního porodu se aplikuje buď Pulsatilla D4, nebo Caulophyllum.

Pulsatillu podáváme zhruba týden před termínem, a to dvakrát denně jednu dávku. Tento prostředek svým regulačním a podpůrným účinkem docílí rozšíření tzv. měkkých cest porodních, tedy děložního hrdla, pochvy a vulvy, takže porod bude pro fenky snazší, kratší a sníží se riziko poporodních zánětů dělohy. Vhodné je Pulsatillu podávat fenkám-prvorodičkám nebo těm, které měly při posledním porodu neúměrně dlouhé časové prodlevy mezi jednotlivými štěňaty.

Pokud chovatel ví, že jeho fena měla při minulém porodu slabé děložní stahy, podává jí preventivně jeden až dva dny před porodem i během něho prostředek Caulophyllum. Ten podporuje děložní stahy a zmírňuje porodní bolesti.

Porod

Běžná tělesná teplota psů se pohybuje od 38 °C do 39 °C. Normální teplotu konkrétního zvířete zjišťují zkušení chovatelé u svých fen zhruba od 58. dne březosti měřením do konečníku, a to dvakrát denně. Dvanáct až čtyřiadvacet hodin před porodem se tato stálá teplota náhle sníží o více než půl stupně, pod 38 °C. Odchází plodová voda, začínají děložní stahy. V tuto chvíli se podá Caulophyllum D4 stejným způsobem jako v posledních dvou dnech, podle potřeby jedna dávka každých třicet, šedesát a sto dvacet minut. Jestliže nastane prodleva mezi jednotlivými štěňaty delší než dvě hodiny, nebo pokud fenka tlačí přes hodinu, aniž by se štěně objevilo, nebo když si chovatel není jist, že je porod ukončen, je nezbytné povolat veterináře.

Přirozenou podporou děložních stahů je sání štěňat, takže je nutné položit štěňata, která to sama nezvládla, co nejblíže k matce.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *