Hodní psi si užili mikulášskou

PRAHA – Psi i jejich páníčci si v sobotu dopoledne užili. V Motole pořádalo středisko pro výcvik psů pro postižené Helppes mikulášskou pro všechny hodné pejsky. A hodní tu byli všichni. Diváky ale zaujali asistenční psi, kteří neocenitelně pomáhají postiženým v jejich nelehkém životě.

Kdo se bojí psů, utrpěl by šok. Psi, pejsci i pejsánci všech možných ras i neras si v sobotu na své mikulášské užívali, jak se patří. V Motole ukazovali, jak dovedou poslouchat i jak jsou obratní, buřtíky přinášeli vzorně a vůbec se neprali.

Na své si přišly i děti, které malovaly nejhezčího pejska a různě soutěžily. Všechny přišla pozdravit zpěvačka a milovnice pejsků Marta Kubišová. V centru pozornosti byli ale asistenční psi, kteří postiženým lidem pomáhají žít.

“Dokážou vozíčkáři otevřít dveře, pomoci při oblékání, umí ho obrátit na posteli, podat i těžké předměty,” upozornila ředitelka výcvikového střediska Helppes Zuzana Daušová. “Umí také vodit nevidomé, neslyšící upozorní, že jim přišla SMS na mobil nebo že píská konvice na kávu. Kardiaka nebo epileptika upozorní, že na něj přichází záchvat, dokážou mu podat mobil a v blízkosti bydliště i přivolat pomoc,” uvedla dále Daušová.

Asistenční pes stojí kolem 200 tisíc korun. Pro postižené má ale nevyčíslitelnou cenu. “Můj Max je moje druhé já. Nejsem vázaná na průvodce, mohu žít skoro jako zdravý člověk,” řekla skoro nevidomá Jitka Vendrová.

Aleš Svoboda

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *