Dochází v útulku k týrání psů?

Psi v útulku trpí průjmy z prochlazení a chodí po promrzlé podlaze

Slovy psí koncentrák označil známý ostravský veterinář a ochránce zvířat Jan Nytra psí útulek v obci Dětmarovice, kde i v těchto nejmrazivějších dnech pobývá více než padesát psů v naprosto nevyhovujících železných nevyhřátých kotcích malých rozměrů. Psi tam navíc chodí po zamrzajícím povrchu, z prochlazení mnozí trpí průjmem a jinými problémy.

RICHARD KUTĚJ

Dětmarovice ţ Veterinář Jan Nytra útulek navštívil po upozornění některých ostravských ochránců zvířat. Ti z něj předevčírem odvezli čtyři psy, jejichž zdravotní stav označila jedna z ostravských veterinářek za velmi špatný. Pohled jejího kolegy? Podle něj se prý stavu psů nelze divit. ” Psi tam žijí v opravdu příšerných podmínkách. Zcela nevyhovující je již jen celoželezná konstrukce kotců s minimálním prostorem. Ta se v létě mění doslova ve vyhřátou výheň, kde se psi nemají jak ukrýt před vedrem,” popisuje některé základní nedostatky Nytra.

Nytra dále dodal: ” V zimě je tomu zase naopak. Navíc, cestičky ke kotcům jsou udělány výš než podlahy samotných kotců. Když teď v zimě povolí sníh ze střechy, zteče tak přímo do kotce, kde opětovně zamrzá spolu s výkaly a psi se v tomto pohybují.”

A dopady na psí zdraví? ” Většina psů tam má očividný průjem z podchlazení. Je také potřeba si uvědomit, že psi z měst, ale mnohdy i obcí jsou zvyklí na bytové, či daleko lepší podmínky, než v jakých musejí žít tady. Pokud po pobytu venku a odchycení přijdou se zdravotními problémy, v takovém prostředí dochází jen k jejich dalšímu zhoršení,” vysvětlil veterinář.

Sami zaměstnanci zařízení přiznali, že o některých nedostatcích vědí. ” Když je velká zima, vozíme některé psy načerno do Karviné, kde mají vyhřívané kotce,” prozradil například jeden z nich.

” Zaskočila nás zima, přiznávám. Naše odklízecí technika měla plno práce na jiných místech, kde provádíme odklízení sněhu, navíc se nám teď zničil i bagr. Jinak by tady vypadalo vše jinak,” omlouval se včera provozovatel útulku Miroslav Sliwka.

Do útulku jsou přitom sváženi psi ze samotných Dětmarovic, šesti dalších okolních obcí a měst Havířov a Petřvald. Provozovatelé zařízení si za jedno zvíře účtují 90 korun denně. V útulku žije až padesát psů.

Na místo se včera dostavil také Marian Gasior ze Státní veterinární správy. ” Ne, žádné závažné nedostatky jsem zde za daných podmínek nezjistil. Samozřejmě by se některé našly, ale není to nic zásadního,” prohlásil.

On sám jezdí do útulku dvakrát ročně. Závažné nedostatky tam prý nezjistil nikdy. Na otázku, zda například provozovatelé útulku o jeho kontrolních návštěvách vědí dopředu, sdělil: ” Někdy samozřejmě ano. Může se stát, že přijedu, nikdo není na místě, a já tam samovolně vstupovat nemohu.”

Jediným větším nedostatkem tak podle něj bylo jen asi šest několikatýdenních štěňátek, která žila se svou matkou v jednom z venkovních kotců. Na to upozornila jedna z přítomných novinářek. ” Vy tady máte ve venkovním kotci štěňata?” zeptal se pak Gasior majitele útulku. Poté řekl, že psíci by měli být umístěni ve vnitřních prostorách, a majitel slíbil okamžitou nápravu. Majitel útulku dále tvrdil, že zlepšení podmínek plánuje již dávno. Zařízení je ale v provozu již více než tři roky.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *