Dino, sundej ponožku a podej klíče

Den pro Pomocné tlapky se uskutečnil v sobotu v rokycanském areálu.

Rokycany – Dino má za sebou tři čtvrtiny výcviku asistenčního psa. Zvládá chůzi při vozíku a svému budoucímu pánovi bude umět podat předměty od klíčů až po spadlou sklenici. Dokáže otevřít a zavřít dveře nebo postiženému člověku nedobytnou zásuvku nebo mu sundá ponožky. Nesmí se ani bát rušné společnosti. Tak to tento retrívr ve výcviku manželů Tomášů předvedl také během sobotní ukázky na Dni pro Pomocné tlapky.

Do areálu rokycanských kynologů dorazili ti, které práce obecně prospěšné společnosti Pomocné tlapky skutečně zajímá.

“Už předminulý rok mě zaujalo, jak tihle psi pracují s postiženými lidmi. Tak jsem přišla znova,” říká rokycanská školačka Michaela Tvrdíková, která program na cvičišti sledovala spolu s kamarádkami Aničkou a Míšou. Dino právě Jiřímu Tomášů sundaval ponožku a sklidil zasloužený potlesk. Konkrétního klienta tenhle trpělivý psí pomocník teprve dostane. Secvičováním podle jeho potřeb vyvrcholí dvouapůlletý výcvik.

Všechno od prvních štěněcích krůčků by dvojice rodin z Oseka a Starého Plzence, které psy pro zdravotně postižené a pro canisterapii připravují, nezvládla.

“Martina nám cvičí psy v Praze, aby si zvykli na velkoměstský ruch i na metro. Jarda vychovává štěňátka v Rokycanech. Vezme je do obchodu i do hospody a tak to právě má být,” říká Olga Tomášů. Přímo v Oseku mají Tomášů další dvojici pomocnic – Lenku a Petru, které nevynechají jediný den ani o prázdninách. Při přípravě canisterapeutických psů zase pomáhá nejmenší člen rodiny – vnučka Barunka. V povaze těchto pomocníků nesmí být ani stopa agresivity a Baruška si skutečně s fenkou Tarou rozumí.

Na programu byly také ukázky práce dalších spřátelených kynologických organizací. Ani hlasitý štěkot ostatních psů ale retrívry z Pomocných tlapek k odezvě nevyburcoval. Už teď za sebou mají kvalitní výcvik, po jehož skončení dokážou částečně nahradit službu osobních asistentů nebo rodiny a zvýšit tak samostatnost a sebevědomí postiženého. Na rozdíl od výcviku vodících psů pro nevidomé se ale na ně nevztahuje žádný státní příspěvek. I proto se konal Den pro Pomocné tlapky.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *