Děti ohrožují pobíhající psi bez náhubku

VYSOČINA – Pejskaři jsou často nezodpovědní. I s velkými psy chodí po ulicích bez náhubku, někdy je dokonce nechávají volně pobíhat mezi dětmi. Nejhorší situace je na vesnicích. Kynologové upozorňují: každý pes je nevypočitatelný!

Celkem 185 pokut rozdali loni městští strážníci ve Žďáře nad Sázavou pejskařům. Za co? Jejich čtyřnozí miláčci pobíhali po ulicích bez vodítka nebo bez náhubku, ohrožovali tak především malé děti. “Pro ně je nebezpečí největší, jejich křik a prudké pohyby psům vadí,” upozornila kynoložka ze Žďáru nad Sázavou Jaroslava Sobotková. Slova odbornice potvrzuje i mnoho zaznamenaných případů.Města se staví k problému různě. Vyhlášky však začínají minimálně tím, že na veřejných prostranstvích musí být pes na vodítku. Náhubek nepožaduje například Jihlava nebo Velké Meziříčí, opačná situace je v Třebíči, Pelhřimově nebo ve Žďáře nad Sázavou. “V případě porušení vyhlášky hrozí majiteli bloková pokuta až tisíc korun,” upozornil velitel žďárských strážníků Martin Kunc. Velký postih podle něj hrozí například majiteli rotvajlera, u menších plemen stačí domluva.

Úplnou výjimku z vyhlášky dostávají psi ozbrojených složek, psi pro nevidomé a na canisterapii. V Pelhřimově je vyhláška benevolentnější k malým plemenům – nemusejí mít náhubek vůbec. Přes všechna opatření ve městech zkušenosti hovoří jasně- problém není ve velkých aglomeracích, ale na vesnicích.

Třeba desetiletý Daniel z Pelhřimova byl předloni v létě těžce zraněn vlčákem v obličeji. Kde? U babičky na venkově, konkrétně v obci Hořepník. Pes byl přitom na chlapce zvyklý.

Kynoložka Sobotková podává jednoduché vysvětlení: “Psi jsou nevypočitatelní. I když

mají výcvik, nemůžete se na ně stoprocentně spolehnout.” Některá zvířata bývají navíc agresivnější právě k dětem, protože s nimi nemají dobré zkušenosti ze svých “štěněcích” let.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *