Děti jásaly na severských saních

Karlova Studánka Po lázeňských cestách Karlovy Studánky pod starou sjezdovkou svištěly v pondělí po poledni lehké severské saně tažené malamutem Rockym a labradorem Homerem. Předškoláci zachumlaní v bundách a oteplovačkách na sedadle saní jásali radostí a pejsky povzbuzovali dupáním a pokřikem ” Houmi, go!”, ” Hop, hop, Roky!”.

Skupinku deseti chlapců a děvčátek z Dětského domova v Havířově- Suché přivezly do Jeseníků dětské sestry Jarmila Černá, Radka Humplíková a Radka Čížová. ” Původně jsme zamýšleli vyjet na Ovčárnu, ale sněhu je v Jeseníkách habaděj a lázně mají pro jízdu na saních – a stejně tak třeba pro sáňkování – výborné podmínky. Navíc nám zázemí pro ohřátí a osušení oblečení vytvořili v hotelu Džbán,” uvedl Libor Macháček z hlučínského sdružení Dogma. To zajišťuje pravidelnou canisterapii v domovech, kojeneckých ústavech, ústavech sociální péče i sdružením rodičů postižených dětí, a v domovech důchodců na Ostravsku, Karvinsku, Opavsku i Bruntálsku.

Výpravy na sněžných saních, nebo v čase léta se speciální čtyřkolkou taženou psy dopřávají dětem báječné zážitky. Věrné psí kamarády už dobře znají z pravidelných setkání. Canisterapie se plánuje po skupinkách a podle individuálních terapeutických plánů, kdy se dítě i dospělý klient trpící zdravotními i psychickými potížemi polohuje na těle nebo vedle psa. Příprava canisterapeutických psů trvá dlouhé měsíce. Musí jít o povahově vyrovnaná, dobře ovladatelná, zdravá a čistá zvířata ve výborné kondici.

Macháčkovi minulý týden oplakali miláčka dětí i seniorů, svou novofundlanďanku Vendulku s hebkou černou srstí. Vendulka dokázala v klidu ležet při polohování a dávat svou energii dětem s postižením třeba i celou hodinu.

Po nevinně vypadajícím škobrtnutí na schodech si však poranila míchu, ochrnula a ani operace už jí nepomohla. ” Vendulku hned tak nějaký pes nenahradí, i když jsou všichni bezvadní,” řekla Andrea Macháčková. Ta s mladičkým zlatým retrieverem Alfem v Karlově Studánce vytahovala na kopec rozjásané děti na bobech. Libor junior vedl saně s Rockym a Homerem, kterého na canisterapii zapůjčují jeho majitelé spříznění se sdružením Dogma. Malí rošťáci, kernteriéři Elton a Barbie, tu byli v pondělí hlavně pro mazlení s dětmi, na tažení saní se nehodí.

” Pojedu na saních s Houmim,” těšil se šestiletý Denis, který je po dětské mozkové obrně jen málo pohyblivý, přesto si tu zažil vše jako děti zdravé.

” Náš domov funguje pro děti do pěti let, jeho kapacita třicet míst ale není naplněna. Hodně dětí najde nový domov, ti ostatní pak přecházejí do dalších domovů, a mají- li už někde sourozence, pak právě tam,” řekla Jarmila Černá.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *