Den sociálních služeb v Třinci

4.listopad 2009 se velmi vydařil. Naše organizace byla pozvána na druhý ročník Dne sociálních služeb v Třinci. Třinecký městský úřad po loňské premiéře této akce na nic nezapomněl. Ale vše je na jednotlivcích a i taky bylo vidět, kdo má největší zásluhu na výborně připravené akci. Za vším stál  Odbor sociálních věcí a zdravotnictví v čele s paní Bc.Elen Raszkovou a paní.   Moderování se skvěle zhostila paní Ing. Dana Diváková a paní Raszková. I počasí nám bylo příznivě nakloněno. Sluníčko se snažilo jak mohlo  a silný vítr nemněl šanci  nám  odvát úsměvy ze rtů.

Organizací, které se měly možnost představit v Kulturním domě Trisia, byly skoro čtyři desítky. A i časově to bylo velmi dobře zorganizováno, protože kulturní doprovodný program probíhal po celou dobu prezentací, což bylo od 10hodin dopoledne až do 17hodin v odpoledním čase. Občané tedy mohli navštívit dobře avízovanou akci během celého dne. A opravdu toho mnoho obyvatel i využilo. Dopoledne to byly školy všech stupňů a senioři, ti se většinou mohli zdržet po celý den. Odpoledne nás navštívili lidé vracející se z práce. Hlavním stimulem pro ně bylo, že se tam mohli dozvědět mnoho o fungování sociálních služeb ve městě, denních stacionářů pro lidi všech věkových skupin a i zdravotnické terénní služby se na akci prezentovaly. Poskytovatele sociálních nebo zdravotnických služeb občas potřebuje každá rodina. A na Dni sociálních služeb Třince se lidé mohli informovat i  o nabídce kompenzačních a rehabilitačních pomůcek, které při péči o rodinného příslušníka také často využijí.

Podané ruce, o.s. zde měla možnost prezentovat jak osobní asistenci tak i canisterapii, kterou u nás provádějí dobrovolníci se svými speciálně vedenými a testovanými psy.

O osobní asistenci hovořila paní Dagmar Skwarová a paní Karolína Liszková, ty ochotně po celý den odpovídaly na dotazy občanů. Mnoho  návštěvníků hledalo nějakou přímou pomoc pro svého blízkého člověka. Hlavně dospělé děti chtěli rodiče  seniorského věku zajistit službou a osobou, která se po dobu jejich nepřítomnosti o staroušky postará. Zajímalo je, zda se jedná o službu placenou či hrazenou ze zdravotních pojišťoven, zda zajistíme i péči o domácnost. Otázky byly směřovány i na pomoc s handicapovanými dětmi a případným zajištěním doprovodů do škol a možnosti poskytnutí služby i ve vzdělávacích zařízeních.

Paní Skwarová i Liszková mají velké zkušenosti s vykonáváním přímé péče a jsou i organizačně zdatné. Dotazy zvládaly profesionálně.

Canisterapii jsme prezentovali stejně jako osobní asistenci celodenně pomocí PC prezentace, letáků jsme pro občany Třince měli také dostatek. Dvě velké nástěnky s fotodokumentací obou odborností byly rovněž součástí představení naší organizace a sklízely zasloužilou pozornost účastníků.

Cansterapii jsme měli možnost představit i fyzicky. Akce se totiž účastnila i Jenny, labradorský retrievr, která po celou dobu akce byla v sále, chodila si pro pohlazení ke každému, kdo si o kontakt řekl nebo jen naznačil. Úspěch měla hlavně u dětí, ale nikdo ani z dospělých neprojevil nechuť či averzi vůči psovi. Spíš byla opět tím spojovacím komunikačním článkem mezi lidmi. Není každému dáno hovořit s neznámými, někdo se osmělí jiný přejde mlčením i když by rád kontakt navázal. Ale kdo má psa, ví, že právě psí přítomnost bourá ledy a lidé pookřejí. A Jenny patří velký dík, že s námi pobyla a lidi spojila.

Dalším pejskem, který se představil se svojí majitelkou paní Ivetou Greinerovou, byla fenka Abigal Tejko rasy border kolie. Paní Iveta i Agi je skvělá dvojka! Oni totiž mimo provádění  canisterapie umí i  tančit na hudbu. Je to přímo kynologická disciplína tanec se psem. A naše členky tančily na hudbu z Večerníčka. Bylo to úžasné a sklidily obě zasloužený potlesk.

Musím se zmínit i o dalších členech Podaných rukou , kteří nás přišli povzbudit a pomoci nám. Byla to paní Eva Kadlubcová, která canisterapii provádí s rhodéským ridgebackem Ričim, ale za námi přišla se svým ročním chlapečkem Joelem. Ten se psů vůbec nebojí  a tak jsem ho hned využila k ukázce  polohování dítěte. To jsme prezentovali na podiu za velikého aplausu diváků a návštěvníků.akce.

Po celý den mi dělala spojku paní Bc.Kateřina Fajstlová, která je členkou Podaných rukou a mojí zástupkyní v krajích Zlínském, Jihomoravském a Olomouckém. Také podobnou akci v Olomouci připravují, určitě se zde mohla inspirovat.

Velký dík za zdařilou akci patří Městskému úřadu Třinec, všem poskytovatelům sociálních a zdravotnických služeb a občanům města Třince. Byla to výborná akce a den plný lidí se srdcem na dlani.

 

Helena Fejkusová, ředitelka projektu osobní asistence a předsedkyně Podané ruce, o.s.

Více zde: http://www.canisterapie.info/news/den-socialnich-sluzeb-v-trinci/
Vytvořte si vlastní stránky zdarma: http://web.archive.org/web/20121119203823/http://www.webnode.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *