Čtyřnozí lékaři balzámem na duši

Havlíčkův Brod ţ Už zítra se budou bourat bariéry mezi zdravými a nemocnými. Benefici Koně a psi v akci přijede podpořit i Marta Kubišová. V havlíčkobrodské Psychiatrické léčebně připravili ukázky hipoterapie a canisterapie, kterými se léčebna zabývá již 5 let. Letos dokonce získala status školícího střediska pro hipoterapii.

Není to jen projížďka

” Hipoterapii v současné době využívá asi 200 pacientů ročně. Nejedná se o alternativu léčby, je součástí komplexní psychiatrické péče. Projektu se účastní jak děti, tak dospělí. Máme i skupinky seniorů. Pracujeme dokonce s celými rodinami,” vysvětluje využití léčby lékařka Andrea Mašková. Pacienti navazují s koněm kontakt, v lepších případech se učí na koních jezdit a starat se o ně. Nejde však o pouhou projížďku, jak by se někteří mohli domnívat. ” Hipoterapie uklidňuje pacienty, zlepšuje jejich pozornost, paměť a sebeovládání,” přibližuje Mašková princip léčby. Probíhá devět lekcí týdně. O pacienty se stará vyškolený profesionální tým, mezi nimi i odborník s cvičitelskou licencí a pracovník pro jezdectví handicapovaných.

Pudli jsou přátelští

Canisterapie se používá k léčbě pacientů s hlubokou demencí, kteří nejsou schopni samostatného pohybu. Na rozdíl od hipoterapie tato léčba využívá psů. ” Velmi vhodní jsou pudli. Jsou přátelští, čistotní a lehcí do klína,” říká Mašková. ” Koně, které využíváme, musí být zdraví, mladí a nesmí mít negativní zkušenosti s lidmi. Na plemenu nezáleží,” popisuje lékařka. ” V současné době máme 4 kusy. O rozšíření z finančních důvodů neuvažujeme.”Mašková doufá, že Benefice zaujme hodně lidí. Přijde ji podpořit například Marta Kubišová a moderátorka pořadu Receptář Kateřina Dušková. Program zpestří taktéž Arteterapie – výstava výtvarných prací klientů léčebny. Pro hosty je připraven i prodej výrobků terapeutických dílen, prohlídka stájí či historický šerm. Čas vyplní také hudební vystoupení skupiny Dostavník.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *