Čipování psa nebo kočku vůbec nebolí

Plzeňsko – Někteří majitelé psů a koček mají z čipování strach. Budou je ale muset je pro své miláčky pořídit. Plzeňští radní totiž schválili vyhlášku, která povinné čipování nařizuje.

Veterináři budou mít v následujících měsících plno práce. Plzeňští radní totiž vydali vyhlášku, která nařizuje čipování všech psů. Se svými miláčky pro čipy ovšem do ordinací chodí i drtivá většina lidí z venkova.

Někteří lidé své psy nebo kočky odmítají čipovat. Myslí si totiž, že lékařský zákrok by mohl jejich zvířeti způsobit bolest. Veterináři to ale odmítají.

“Čipování je absolutně bezbolestný zákrok. Zvířeti se za ucho implantuje malý předmět ve velikosti hrotu tužky,” uvedl veterinář Jiří Ruml z Ledců na severním Plzeňsku.

Čipování je zapotřebí i při cestování po zemích Evropské unie. Musí jej mít všichni psi, kteří nejsou potetovaní.

“V současné době chodí se psy zejména, když se chystají na cestu do zahraničí. Jinak ale čipování děláme už od roku 1993. Někteří lidé však tuto práci tvrdošíjně odmítají. Berou to jako zásah do soukromí. Jenže po schválení této vyhlášky jim jiná možnost nezbyde,” podotkl Ruml.

Čip u zvířete se ocení zejména při zatoulání. Když se totiž pes nebo kočka najde, čip příslušní pracovníci ozáří čtecím zařízením a ukáže se jim patnáctimístný kód. Podle toho se zjistí nejen majitel zvířete, ale také údaje o psu či kočce samotné – kdy byla naposledy očkována, jak je zvíře staré a podobně.

“Dával jsem psu čip někdy před dvěma roky. Když se mi ztratil, tak ho podle čipu našli. Je to dobrá věc, ale za chvíli tu budeme kontrolovaní ze všech stran,” svěřil se František Hovorka z Plzně.

A kolik takové čipování stojí? Ať se jedná o psa nebo o kočku, platí jednotná cena pět set korun. Majitel zvířete si připlatí ještě sto čtyřicet korun za průkaz pro svého miláčka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *