Chlupaté dárky lidé zatím nevracejí

České Budějovice – Šťastnou ruku měl letos Ježíšek s výběrem živých dárků. Pokud už někomu čtyřnohého kamaráda pod stromeček nadělil, určitě si byl jist, že bude obdarovaný dobrým pánem. Jak jinak si vysvětlit, že centrum pro ochranu zvířat magistrátu letos nemuselo přijmout ani jednoho psa, který se dostal do role nechtěného dárku?

Masivní nárůst dočasných obyvatel útulky zaznamenávají právě krátce po Vánocích. “Musím to zaklepat, ale letos se zatím objevují psi ve stejné míře, jako v jiných obdobích roku,” pochvalovala si včera správkyně centra Pavlína Vávrová.

Druhým kritickým obdobím, kdy se útulek může zaplnit velkým množstvím zaběhlých psů, je přelom roku. Zvířata utíkají a ztrácí se vlivem šoku z odpalovaných dělobuchů, rachejtlí a ohňostrojů. “Pozor by si měli dát především majitelé psů, kteří podrážděně reagují i na jiné nárazové zvuky, měli by se takovým situacím vyhnout, případně zvířeti podat preparáty na utlumení,” doporučuje Vávrová.

“Venčení psů se pokuste stihnout ještě v době před velkým střílením, pokud je nutné jít se psem i v noci, pak jej v žádném případě nepouštějte z vodítka,” dodává. “Pokud zvíře přece jen uteče, je dobré nahlásit událost městské policii na linku 156. Hlídka, která jezdí i v noci, tak může uprchlíka rovnou předat zpět majiteli. Později by se pak pánové měli o psa zajímat v útulku, je možné, že bude odchycen až po několika dnech,” radí.

Za šílenství lze na druhé straně označit případy, kdy lidé se psem vyrazí vítat nový rok na náměstí. “Riskují nejen, že jim pejsek uteče, ale také že si pořeže nohy o spoustu střepů.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *