Canisterapie pomáhá léčit nemocnou lidskou duši

O služby psovodů ze skupiny Cantes Náchodsko je velký zájem

Canisterapie je způsob terapie, při níž je využíván pes. S jeho pomocí se provádějí výkony pro zlepšení psychiky při zapomínání, krátkodobě při nemoci, postižení, samotě, odloučení, pocitu zbytečnosti, strachu z okolí či obavy ze psů.

Náchodsko – Tuto terapii provádí v okrese nově skupina Cantes Náchodsko, která má v současné době pět členů, z toho čtyři aktivní. Součástí činnosti jsou návštěvy rozmanitých zařízení.

Se psy chodí na návštěvy

Podle členky skupiny Jitky Sedláčkové už Cantes navštívil například Ústav sociální péče pro ženy a Domov důchodců Na Třešňovce v České Skalici, dále Mateřskou školu Boženy Němcové v témže městě, Domov důchodců a penzion Oáza v Novém Městě nad Metují, Základní a mateřskou školu ve Chvalkovicích nebo Mateřskou školu v Červené Hoře. “Protože canisterapie pomáhá hlavně, když se provádí pravidelně. Na nás čtyři psovody je toho poměrně hodně a časově nestíháme,” řekla nám Sedláčková.

Účinky se prodlužují

Přesto jsou znatelné úspěchy této metody. Členové Cantes jsou svědky, jak lidé ožívají při příchodu psa, zapomínají na své problémy, se psem si povídají, snaží se ho pohladit, zlepšuje se jejich psychický i fyzický stav. “Pes dokáže mnoho, i když to vyžaduje jeho dobrou povahu, zodpovědné a obětavé psovody,” vysvětluje Sedláčková, která tvrdí, že se krátkodobé účinky canisterapie, jejímž základem je vybudování vztahu mezi člověkem a psem, prodlužují a nenásilnou formou odstraňují nepříjemné lidské podněty.

Rozšiřte řady Cantesu

Jitka Sedláčková v souvislosti s canisterapií žádá lidi, kteří mají sociální cítění, hodného a vychovaného psa, aby se do Cantesu přihlásili. Informace o canisterapii a zkouškách lze najít na www.cantes.info. Cantes je svaz lidí provádějících canisterapii. V krajích Královéhradeckém, Pardubickém a Vysočina působí zdejší svaz od roku 2002. V současné době má 56 členů, 57 psů z 31 plemen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *