Canisterapeuti čelí finanční krizi

Spolku totiž rychle docházejí peníze, díky kterým bezplatnou službu poskytují. Informovala o tom jednatelka chovatelů Martina Junaštíková z Dolního Němčí.

„Abychom vůbec mohli začít, členové dali sdružení půjčku splatnou do tří let. Celkově to bylo sto sedmdesát tisíc korun. Nějaké peníze jsme vydělali ukázkami se psy a našli jsme i pár sponzorů. Pořád to ale nestačí a finance začínají docházet,“ přiblížila Junaštíková.

Náklady na provoz ordinace od konce minulého roku stále stoupají. Přispělo k tomu hlavně zvýšení počtu terapeutů, kteří se v ordinaci bezúplatně střídají. „S tím souvisí navýšení cestovného. Někteří totiž dojíždějí s pejsky až ze Zlína. Hodně peněz spolkne ale i administrativa, která je velice náročná,“ dodala canisterapeutka. Hledání sponzorů podle ní komplikují domněnky lidí, kteří ordinaci často berou jako oficiální zdravotnické zařízení. „Bohužel si řada lidí myslí, že když máme provoz v nemocnici, platí nás pojišťovna. To ale není pravda. Neplatí nás nikdo a naše služby jsou zadarmo,“ upozornila Junaštíková.

Pokud se členům sdružení nepodaří finanční krizi zažehnat do konce června, hrozí handicapovaným klientům minimálně přerušení terapie. V horším případě můžou potíže vyústit až v uzavření centra.

Toho se ale nikdo z chovatelů dočkat nechce. Před několika dny proto se žádostí o dotace oslovili vedení Uherského Brodu, okolních obcí i krajského úřadu. Potvrdil to brodský starosta Ladislav Kryštof.

„Přidělení peněz projednáme v radě. Já osobně budu návrh předkládat a budu tedy jednoznačně hlasovat pro udělení dotace. Její možnou výši si ale netroufám dopředu odhadovat. Přesto by se zřejmě mohla pohybovat v řádech jednotek tisíc korun,“ prozradil Kryštof, který pomoc sdružení postiženým vítá.

Na krajský úřad ve Zlíně žádost o příspěvek ještě nedorazila. Mluvčí Patrik Kamas ale zaručil, že se jí úředníci budou zabývat.

„Žádost budeme řešit podle toho, na jaké formě podpory bude postavená. Canisterapie je určitě činnost chvályhodná, výsledek řízení ale nepředjímám,“ stručně před několika dny odvětil Kamas, podle kterého už krajský úřad v poslední době přispěl na prezentační výstavu zlínského canisterapeutického centra.

Pomocnou ruku nabídlo sdružení také vedení brodské nemocnice. To bude podle ředitele Stanislava Lečbycha i nadále v rámci možností požadovat co nejnižší poplatky.

„Z hlediska nájemného jsme pro sdružení udělali téměř maximum. Jeho výše je velice vstřícná. Víc ale z naší pozice udělat nemůžeme,“ poznamenal Lečbych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *