Bojová plemena možná zakázaná nebudou

Podle předsedkyně klubu stafordshirských bulteriérů Ivy Zuranové se žádný pes nenarodí zlý a za jeho výchovu je odpovědný jeho majitel.

Autor: Ivan Babej

Podmínky pro chov psů a speciálně bojových plemen budou možná nakonec úplně jiné, než poslanci původně zamýšleli. Jeden z jeho autorů, předseda bezpečnostní komise Jeroným Tejc (ČSSD), v sobotu dopoledne navštívil výstavu psů v pražských Letňanech, aby zde jednal s chovateli bojových plemen. „Pozvali mě s tím, že pokud se nebojím, tak se mám přijet podívat. Setkal jsem se s nimi a pohovořili jsme si o problému,“ nastínil průběh setkání Tejc.

Největší úskalí je prý především v tom, jak určit nebezpečného psa. První možná metoda, je třídit psy podle ras. „Pak bychom museli jednotlivě posuzovat, zda je kavkazský ovčák horší, než ričbek a výsledkem by byly dvě až tři nebezpečná plemena,“ řekl Deníku Tejc. Podle druhé z možných variant by byl za nebezpečného psa označen ten, který už v minulosti někoho pokousal nebo byl jeho majitel trestán za týrání.

Právě druhou variantu upřednostňují chovatelé. „Třídění podle ras mi vadí. Jakýkoliv pes může zaútočit a vychovaní psi jsou něco jiného, než pes člověka, který se o něho nedokáže postarat a neumí ho vycvičit,“ komentovala návrh chovatelka stafordshirského bulteriéra Oluše Lukášová. S ní se naprosto shoduje i předsedkyně klubu stafordshirských bulteriérů Iva Zuranová, podle které je původcem vždy člověk: „Žádný pes se nenarodí zlý. Pokud by se dodržoval současný zákon, tak by to bylo dostatečné. Za každého psa je odpovědný majitel. Ten by také měl být postižen, když pes způsobí škodu.“

Podle Tejce není záměrem návrhu zákona šikanovat chovatele, ale dovést k odpovědnosti ty, kteří bojové psy nedokáží vychovat a týrají je. „Jde například o bezdomovce, kteří si pořídí nějakého křížence proto, aby se nebáli. Jsou na drogách, psy pořádně nekrmí, necvičí je. Co takový pes pak může udělat?“ Zástupci chovatelů se s autory zákona sejdou na oficiální schůzce během dvou až tří týdnů, kde by měli o všech možnostech diskutovat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *