Benefici Koně a psi v akci podpoří Kubišová

Havlíčkův Brod  Čtverylka hipoterapeutických koní, ukázky canisterapie a hipoterapie, ale i historický šerm nebo vstup Marty Kubišové. To vše a mnohem víc bude obsahovat pátý ročník benefiční záležitosti v havlíčkobrodské Psychiatrické léčebně nazvané Koně a psi v akci, která vypukne ve středu 30. srpna. Veřejnost bude mít navíc jedinečnou příležitost si prohlédnout stáje, vidět známé osobnosti včetně moderátorky Receptáře Kateřiny Duškové a dozvědět se spoustu zajímavostí o léčebných účincích kontaktu nemocných lidí s koňmi a psy. Léčebna se tímto způsobem snaží bořit bariéry mezi světem zdravých a nemocných.

Pacient- kůň- terapeut

” S hipoterapií jsme začali v roce 2001. Ročně pomáhají čtyři koně zhruba dvěma stovkám pacientů, ať jde o děti, dospělé nebo seniory v rámci doléčování. Koně v rámci terapie projdou devíti lekcemi týdně,” prozradila lékařka Andrea Mašková. Podle ní nelze přesně odhadnout, co je nebo není u konkrétního pacienta výsledkem hipoterapie. Kontakt s koňmi však pomáhá zlepšovat komunikaci, posiluje vůli, sebevědomí, pozornost a kůň je i prostředníkem mezi pacientem a terapeutem.

Absolutní spolehnutí

Na takového koně specialistu jsou však pochopitelně kladeny obrovské nároky. ” Musí být zdravý, přátelský, trpělivý. Nesmí mít negativní zkušenost s lidmi. Cvičitelky i takové koně berou po lekcích ven, aby se svobodně vyřádil, což si během práce nesmí dovolit. Po výcviku například musí okamžitě zastavit, když cítí, že jezdec ztrácí stabilitu,” dodala Mašková. Další oblastí, se kterou se budou moci zájemci seznámit, bude canisterapie. Pro léčbu jsou využíváni pudli, které oceňují především senioři s nižší pohyblivostí. ” V léčebně se chovají i rybičky, želvy, andulky nebo ve stájích máme křečky. Za první republiky bylo její součástí totiž i hospodářství,” prozradila lékařka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *