Bára s Arankou našly nové kamarády v Rolničce

SOBĚSLAV – Soběslavská Rolnička má za sebou novou zkušenost. Ve své nabídce pro klienty se totiž v tomto roce vydala zcela novou cestou. Terapií pomocí cvičeného psa.

„Canisterapie má vliv na psychomotorický vývoj jedinců zdravých i se speciálními potřebami všech věkových kategorií. Proto jsme hledali cestu, jak dětem zprostředkovat kontakt s canisterapeutickým psem,“ zdůvodnila mluvčí střediska Eva Janatová.
Rolničce se cesta k metodě otevřela na začátku letošního roku, kdy byla úspěšná v grantovém řízení Jihočeského kraje. Od něj na  rehabilitaci znevýhodněných osob získala necelých sto tisíc korun. „Příspěvek je určen na rehabilitační cvičení, fyzioterapii a léčebnou tělesnou výchovu dětí s postižením. Prostor se však našel i pro finančně méně nákladnou canisterapii,“ dodala včera Janatová.
V průběhu roku docházela do Rolničky dobrovolnice canisterapeutického sdružení Hafík a další dobrovolník. Mezi děti přivedli dvě feny,  Báru a Aranku, které pomohly dětem zbavit se strachu ze psů.
V rámci  canisterapie se totiž  soustředili právě na navázání kladného vztahu mezi psem a dítětem. Velkým úspěchem terapie je ale  i  jen  zmírnění projevu strachu a dále  rozvoj jemné a hrubé motoriky.
„Hlavní je vytvořit celkovou psychickou pohodu dítěte,“ hodnotí svou práci dobrovolnice Eliška, „děti si na pravidelnou přítomnost pejsků rychle zvykly a díky jejich zpětné vazbě cítíme, že je canisterapie v Rolničce přínosná,“ dodala.
Během roku se děti setkaly se psy dvanáctkrát, a to  vždy ve skupinkách po čtyřech dětech, aby se pes rychle nevyčerpal. Jednotlivé lekce trvají kolem půl hodiny. Rolnička má zájem spolupráci s dobrovolníky udržet, a proto se bude  ucházet o grant i  na příští rok.
Canisterapii je možné definovat jako způsob terapie, který využívá pozitivního působení speciálně vyškoleného psa na zdraví člověka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *