Augy je pro Míšu jako “živá hůlka”

Plzeň – Označením balanční pes se mohou v České republice pyšnit pouze dva pejsci. Jeden z nich bydlí oficálně od včerejšího dne u rodiny Dittrichových v Plzni.

Augy, kříženec královského pudla a labradorského retrívra, byl včera v Salesiánském středisku slavnostně předán tělesně postižené Míše Dittrichové.

“Míša prodělala dětskou mozkovou obrnu, ale díky rehabilitacím nezůstala upoutaná na invalidním vozíku. Má ovšem problémy se stabilitou a udržením rovnováhy a od patnácti let se u ní objevily epileptické záchvaty,” vysvětluje postižení své dcery maminka Hana Dittrichová. K částečnému řešení tohoto problému ji přivedl televizní pořad, kde pejsci pomáhali zdravotně postiženým. Celý projekt Míša-Augy připravila spolu s pomocí organizace Elva Help. Své dceři tím umožnila volnější a bezpečnější pohyb.

“Augy je pro Míšu jako taková živá hůlka, pomáhá jí udržet stabilitu. Umí ji podepřít, aby neupadla, nebo je jí oporou, když vstává,” pokračuje maminka Míši.

Augustýn, tak se jmenuje pejsek celým jménem, byl původně klasický asistenční pes, který umí otevřít dveře nebo podávat předměty.

“Augy je ale zvláštní, druhý takový balanční pes je ještě v Chomutově. Je to speciálně vyšlechtěné plemeno pro tyto účely, které vzniklo záměrným křížením královského pudla a fenky labradorského retrívra,” vysvětluje Andrea Tvrdá z organizace Elva Help. Tato nezisková organizace z Lysé nad Labem připravuje asistenční psy pro postižené a také provozuje canisterapii.

“To znamená terapii psem, kdy pejsci v doprovodu zkušených terapeutů rehabilitačně pracují s postiženými klienty nebo pomáhají při uvolnění, když klienta postihne křeč,” pokračuje Tvrdá.

Pro Augyho byl dokonce vytvořen i speciální vodící obojek.

“Augy nemá klasický slepecký postroj, protože pejsek klienta podpírá, tak jsme nechali u sedláře zhotovit speciální postroj, který by ho ochránil,” dodává Tvrdá. Rodina Dittrichových si ovšem nechce nechat Augyho sama pro sebe a ráda by ho poskytla i dalším postiženým. Už nyní Augy rozveseluje děti se zdravotním postižením nebo obyvatele domovů důchodců.

“Nezanedbatelnou pomoc při financování výcviku poskytla Rada města Plzně, která přispěla částkou sto tisíc korun. Zaslouží si za to poděkování,” dodala na závěr Hana Dittrichová.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *