Aragorn se dvakrát vrátil. Nyní je šampionem

Je to již dlouho, co jsem se přidala k hrstce chovatelů, kteří se snaží zachránit naše národní dosud neuznané plemeno Český strakatý pes. Psi jsou to atraktivní a milí, ale málo docenění – viz rámeček S kým máte tu čest.

Svou první fenku Benetu mám z chovatelské stanice Anibob na doporučení dlouholetého kynologa, a tak není divu, že se hned náš první vrh vyvedl. Z pěti štěňátek zůstala jedna fenka doma, ostatní čtyři odešly k novým majitelům.

První paničky ho nechtěly Jen pejskovi Aragornovi vložily psí sudičky do kolébky spletitý osud. Nejprve si ho odvezla internistka z Karlových Varů, aby ho po dvou dnech vrátila. Pak se nám pejsek za dramatických okolností vrátil podruhé z útulku, kam se dostal poté, co ho jeho druhá majitelka vyhodila 250 km vzdušnou čarou od svého bydliště.

Po třetí jsme ho už prodat nezkoušeli, a začali s ním pracovat. K našemu překvapení na každé výstavě, na kterou jsme ho přihlásili, získal titul CAC – čekatelství šampiona. Pro získání titulu Šampión ČR musí pes získat taková čekatelství 4x ve dvou výstavních sezonách.

To poslední jsme získali na únorové mezinárodní výstavě psů v Brně, kde nám rozhodčí sdělil, že pes je nádherný, a že by stálo za to zkusit Šampiona šampionů. V závěrečkách jsme navíc získali i 1. místo v naší skupině, a tak po rodinné poradě bylo rozhodnuto, že to zkusíme.

Titul získal v Praze

Tehdy jsem ještě netušila, že čekám malé, a že budu ke konci výstavní sezony někoho potřebovat, aby psa předvedl. Aby nasbíral co největší množství bodů a dostal se do finále této soutěže, je třeba objet všechny mezinárodní a národní výstavy. V loňském roce jich bylo třináct.

Nasbírané body z výstavní sezony nás dostaly do finále soutěže Šampion šampionů. Konala se v lednu v pražském Top hotelu. Bodově jsme byli na druhém místě. Před námi byl nádherný vícebarevný pudl zkušených vystavovatelů, kteří nebyli na této soutěži poprvé jako my. O to víc jsme se věnovali přípravě, neboť až na místě se z pětice nominovaných určilo konečné pořadí. Do Prahy už s námi jela i má tříměsíční dcera Erika. Díky ní mi nezbyl na nervozitu čas. Aragorn si vyzkoušel molo, které bylo velkoryse dlouhé, takže vynikl jeho nádherný pohyb. On sám to bral jako další výstavu. Předvedení se nám povedlo. Když pak byl vyhlášen vítězem ve své skupině, udělalo nám to obrovskou radost.

Je vůbec prvním českým strakatým psem, který tento titul získal. Tehdy jsme si společně s Annou a Břetislavem Kolaříkovými, kteří mi pomáhali řekli: Vrátil se domů, aby vyhrál!

Vladimíra Grečnárová, Kaplice

Fotografie: Šampion šampionů. Stal se jím český strakatý pes Aragorn ze šlechtitelské stanice Žižkův dvůr.

FOTO HELENA JANKOVÁ

s kým máte tu čest

– Český strakatý pes je bývalý Horákův laboratorní pes, který byl šlechtěn od roku 1954 pro potřeby biologického ústavu ČSAV, přičemž k laboratorním účelům byl využíván 26 let a v roce 1981 byl zapsán jeho první vrh ” na svobodě”.

– Český strakatý pes je milý a veselý rodinný pes. Rodinný proto, že je neagresivní, miluje děti a nezkazí žádnou legraci. Navíc je velmi temperamentní, takže s ním můžete cvičit agility nebo vás rád doprovodí při turistických výletech.

Jeho srst není náročná na údržbu.

– Díky své inteligenci a nenáročnosti si u nás doma vysloužil přezdívku ” kvalifikovaný čistokrevný vořech”.

– V současnosti je strakáč nejvzácnější české národní plemeno.

Srst: dvě varianty – krátká a dlouhá

Barva: dvě varianty – černo- žlutobílá a hnědo- žluto- bílá

Výška: 40 až 50 cm

Hmotnost: 15 až 20 kg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *