Aby pejsek dobře vypadal

O čtyřnohé miláčky je třeba pečovat. Zvláště přátelé s dlouhou srstí potřebují lazebníka pravidelně. Řada chovatelů přitom zvažuje, zda je lepší návštěva v salonu nebo si pozvat “psí kadeřnici” do bytu.

“Nezasvěceným by se mohlo zdát, že je lepší pro střihače docházka do bytů, než- li mít vlastní salon,” říká paní Štěpánka Kindlová, specialistka a majitelka psího salonu. “Je- li pochůzkářem, odpadají mu starosti s nájmem za prostory salonu, náklady na pojištění a provoz včetně úklidu a dezinfekce. Opak je však pravdou,” uvádí na pravou míru odbornice.To zjistí zákazník především na účtu – v kalkulaci jsou zaneseny kromě vlastního stříhání navíc i náklady na cestu, časové ztráty při převlékání a stupeň obtížnosti práce.”Především hlavně v Praze je komplikovaná doprava. Když jedu přes celé město, může to trvat třeba i hodinu. Druhou při cestě zpět. A čas je drahý. To ani nemluvím o váze profesionálního kufříku s pracovními nástroji. S tím se dá vypořádat, ale mnohem horší jsou špatné podmínky na práci u většiny zákazníků,” připomíná paní Kindlová.

Základní požadavky: stůl a dobré světlo

Podle zkušeností Štěpánky Kindlové, která často dochází k zákazníkům, většinou domácnosti nabízejí stejné podmínky.

“Zatímco v salonu mám střihačský plně vyhovující hydraulický stůl, v bytech mnoho možností není – jídelní stůl, kuchyňská linka, noční stolek nebo třeba žehlicí prkno,” konstatuje odbornice. Jinak řečeno:

– Jídelní stůl bývá příliš velký, a špatně se na psa dosahuje navíc malý pejsek má tendenci utíkat na jeho konec.

– Konferenční stolek je zase příliš nízký, při práci u něho bolí záda.

– Žehlicí prkna jsou zase nestabilní.

– Vyhovuje kuchyňská linka, pokud nestříháte mezi potravinami a panička zrovna nepřipravuje páníčkovi guláš.

“Mě osobně dobrou službu dělají pračky zákazníků.

Druhým hlavním problémem je světlo. Psí lazebnice potřebuje při stříhání na svou práci dobře vidět. Jinak nadělá, lidově řečeno, zuby. “U slabé žárov- ky se může zdát, že je vše v po- řádku, ale běda, když potom pejsek jde ven – na denním světle je vidět sebemenší chyba,” zdůrazňuje paní Kindlová.

Čtyřnozí “potížisti”

Střihačky mají pro problémové jedince pojmenování potížisti. Jde o příliš rozmazlené pejsky nebo dominantní zvířata. Ty se mají zásadně stříhat v salonech, protože doma cítí převahu, těží z domácího prostředí a nedrží. Vrtí se, vrčí, a dokonce se někdy snaží kousnout.”V takovém případě vyžaduji pomoc zákazníka, páníčka takového pejska. I to se v ceně odrazí, neboť riziko úrazu je poměrně velké,” poukazuje na svoje jizvy na předloktí od psích zubů majitelka salonu.Pokud víte, že máte problémového pejska, hned ho chytněte, jakmile střihač zazvoní, a už ho nepusťte. Pejsci, jakmile dotyčného uvidí, hned vědí, o co jde. Všichni do jednoho se stříhají neradi, přičemž menší mají tendenci utéci pod postel, větší do rohu, kde pouštějí hrůzu, vrčí a poštěkávají.”Jednou jsem zažila, kdy starší manželé celou hodinu lákali svého pejska piškoty z pod postele ven. Nedočkala jsem se, a pak došlo k nemilému dohadování o kompenzaci cesty a časové ztráty,” vypráví odbornice.

Dejte pozor na děti

Při stříhání pejsků je třeba klid. “V bytě by neměly být cizí osoby. I malé děti je dobré na ten čas uklidit do jiného pokoje,” upozorňuje paní Kindlová.”Jednou jsem byla stříhat pudlíka. Panička měla miminko, které velmi plakalo. A já do toho s elektrickým strojkem. Pro psa to byla těžká situace, zvláště ho stresoval křik kojence, na něž nebyl zvyklý. Dostal z toho epileptický záchvat. Mladá paní se z toho všeho malém zhroutila. A já nevěděla, zda mám nejdříve konejšit ji, miminko nebo křísit pudla,” vzpomíná paní Kindlová.

NA STŘÍHÁNÍ PSA SE PŘEDEM PŘIPRAVTE

– Když je slabé osvětlení, dejte alespoň stůl k oknu a roztáhněte záclony.

– Ubrus nahraďte protiskluzovou rohožkou.

– Připravte nádobu na odpadky na ostříhanou srst.

– Pokud není blízko zástrčka elektrického proudu, je třeba mít po ruce prodlužovačku.

– Pejska řádně vyvenčete, aby byl klidný.

– Zvíře by mělo být vykoupané a s vysušenou srstí.

– Když se chystáte při práci asistovat, oblékněte si něco starého, co pak půjde hned do pračky.

– V místě, kde bude pejsek stříhán, by neměl být koberec.

  • – Pokud si objednáváte střihače domů, tak si na ten čas nezvěte žádnou návštěvu. Na práci je potřeba klid – dokonce jen cvrkot zvonku může psa zbytečně rozčílit a zkomplikovat stříhání.

 

Zdroj: Středočeské Deníky Bohemia – 23.3.2006

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *